دیجیتال مارکتینگ

 

دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ (digital marketing) از حدود دو دهه پیش به عنوان زیر مجموعه ای از مدیریت بازاریابی و تبلیغات به وجود آمد. اما در سال های اخیر با گسترش فناوری اطلاعات (IT) و همه گیر شدن استفاده از اینترنت، به عنوان یک دانش و تخصص کاملاً مستقل مورد توجه قرار گرفت. در واقع دیجیتال مارکتینگ به مجموعه فعالیت هایی گفته میشود که برای تبلیغ محصولات و یا خدمات یک کسب و کار، با استفاده از ابزارهای دیجیتالی در بستر اینترنت صورت میگیرد. در بازاریابی اینترنتی برخلاف بازاریابی سنتی، مشتریان از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. به همین علت صاحبان کسب و کارها در تلاش هستند تا با استفاده از ابزارهای مختلفی نظیر وبسایت، ایمیل، موبایل، شبکه های اجتماعی و ... رفتار مشتریان را تجزیه تحلیل نمایند و با استفاده از آن تبلیغات خود را در زمان درست بر روی جامعه هدف مناسب خود انجام دهند. امروزه به دلیل استفاده طیف وسیع جامعه از فضای اینترنت، صاحبان کسب و کارها متوجه اهمیت حضور فعال در این فضا شده اند. آنها دریافته اند که برای موفقیت در کسب و کار نوپای خود و یا ارتقای آن نیاز است در این فضا فعالیت نمایند و از آن برای برندینگ، جلب مشتریان جدید، معرفی محصولات و خدمات خود استفاده کنند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید مطمئنا تا کنون به این موضوع پی برده اید. بنابراین باید بدانید که برای موفقیت در این راه لازم است از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال به طور موثر و اصولی استفاده کنید.

لزوم استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی اینترنتی در مقایسه با بازاریابی سنتی مزایای بسیار زیادی دارد، همین موضوع هم باعث شده تا صاحبان کسب و کارها برای ارتقا و رشد کسب و کار خود به استفاده از ابزارهای مختلف دیجیتال مارکتینگ روی بیاورند. دیجیتال مارکتینگ تنها محدود به کسب و کارهای آنلاین نمیشود، برخی بر این باورند که فقط کسانی که دارای یک وبسایت هستند میتوانند از بازاریابی دیجیتال استفاده کنند، اما باید گفت که به هیچ وجه اینطور نیست و همه افراد حتی آنهایی که یک کسب و کار سنتی دارند نیز میتوانند از بازاریابی اینترنتی برای رشد خود استفاده کنند. در واقع امروزه اگر شما از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای پیشرفت تجارت خود استفاده نکنید، از رقابت در بازار اینترنتی به وجود آمده عقب می مانید. در زیر ما تعدادی از مزایای استفاده از بازاریابی اینترنتی را برای شما بیان میکنیم:

 
  • شناسایی مخاطب هدف و دسترسی سریع و آسان به آن
  • استفاده از ابزارهای اندازه گیری و سنجش بسیار دقیق
  • قیمت مناسب
  • امکان انجام تبلیغات بسیار متنوع
  • قابلیت رشد سیستم در کمترین زمان ممکن
 
 

معرفی ابزارهای بازاریابی دیجیتال

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو)

یکی از روش های بازاریابی دیجیتال که رقابت زیادی بر سر آن وجود دارد سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. با بهینه سازی سایت خود میتوانید مخاطبین هدفمندی که به خدمات و یا محصولات شما نیازمند هستند را به سمت خود جذب کنید. ا گر سایت شما سئو اصولی و درست داشته باشد نتیجه ای که از آن حاصل میشود را نمیتوان با هیچ روش تیلیغاتی دیگری مقایسه کرد.

در این روش با انجام راهکارهای سئو داخلی و خارجی سایت که شامل بهینه سازی قالب، سرعت لود سایت، تولید محتوای سئو شده، مسائل فنی و ... میشود، سایت خود را برای موتورهای جستجویی نظیر گوگل بهینه میکنید تا به این ترتیب بتوانید در صدر نتایج جستجو ظاهر شوید و از همه رقبایتان پیشی گیرید.

بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای (Inbound Marketing)

بازاریابی درونگرا به نوعی از بازاریابی گفته میشود که در آن فروشنده آغاز کننده گفتگو با مخاطب نیست و مخاطب به دلیل احساس نیاز به محصولات و یا خدمات شما آغاز کننده گفتگو با فروشنده است. برای مثال میتوان به این مورد اشاره کرد که زمانی که شما به واسطه یک سوال و یا جستجوی یک عبارت در موتورهای جستجو و یا شبکه های اجتماعی به سمت یک سایت یا صفحه هدایت میشوید در واقع این احساس به شما دست میدهد که شما خود این صفحه را پیدا کرده اید.

به بازاریابی درونگرا، بازاریابی جاذبه ای یا ربایشی هم گفته میشود، در واقع این نوع بازاریابی از طریق محتوایی ارزشمند و با استفاده از ارتباطات مفید و مرتبط به اعتماد سازی و  جذب هر چه بیشتر مخاطبان میپردازد.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

یکی دیگر از ابزارهای بازاریابی دیجیتال، بازاریابی محتوا است که میتواند برای هرنوع کسب و کاری و با هر میزان سرمایه مناسب باشد. اصلا فرقی نمیکند که تجارت شما بزرگ باشد یا کوچک! اگر سرمایه ای برای تبلیغ دارید، دست بکار شوید و با توجه به نیازهای مخاطبانتان و در جهت رفع نیاز آنها به تولید محتوا بپردازید. تولید محتوا میتواند در قالب های متفاوتی باشد، گاهی شما میتوانید با یک مقاله به نیاز مخاطبتان پاسخ دهید و زمانی با یک ویدئوی آموزشی. فرقی نمیکند در هر صورت شما به نیاز مخاطبانتان پاسخ داده اید و به این ترتیب آنها را به مشتریان دائمی خود تبدیل کرده اید. در بازاریابی محتوا که زیر مجموعه ای از بازاریابی درونگرا به حساب می آید، دیگر نیازی نیست که شما به دنبال مشتری بگردید، بلکه انها خودشان با میل و اراده خود به سمت شما می آیند تا از محصولات و یا خدمات شما استفاده کنند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

امروزه یکی از قدرتمندترین ابزارها در دیجیتال مارکتینگ شبکه های اجتماعی هستند. همانطور که میدانید کاربران اینترنتی بیشتراز موبایل برای جستجو در اینترنت استفاده میکنند و مدت زمان زیادی از وقت خود را در شبکه های اجتماعی به سر میبرند. در این شرایط میتوان با راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی بهترین بازدهی را برای هر نوع کسب و کاری به وجود آورد. کسانی هستند که حتی بدون داشتن سایت و به صورت کاملا رایگان فقط از طریق شبکه های اجتماعی محبوب افراد جامعه به درآمد زائی پرداخته اند.

تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)

تبلیغ براساس کلیک، به تبلیغی گفته می شود که در آن در ابتدا بودجه ای از تبلیغ دهنده دریافت میشود و به ازای آن به او اعتباری داده میشود. سپس زمانی که مخاطبان بر روی آن تبلیغ کلیک میکنند، به ازای هر یک کلیک هزینه ای از آن اعتبار اولیه کم میشود تا نهایتاً میزان این اعتبار به طور کامل تمام شود. معمولا تبلیغات در موتورهای جستجو از نوع تبلیغات کلیکی است. برای مثال تبلیغ در موتور جستجوی گوگل که گوگل ادوردز نام دارد از این نوع است.

بازاریابی برونگرا ( Outbound Marketing)

بازاریابی برونگرا به نوعی از بازاریابی گفته میشود که در آن یک کسب و کار شروع کننده گفتگو با مخاطبان است و پیام خود را به آنها میرساند. از نمونه های بازاریابی برونگرا میتوان به موارد زیر اشاره کرد: تیلیغات تلویزیونی و رادیویی، تبلیغات چاپی مانند: (روزنامه، مجله، بروشور، کاتالوگ و ...)، تماس های فروش تلفنی، ایمیل هرزنامه و ....

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی توسط افراد تاثیرگذار است.این نوع از بازاریابی در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و بسیاری از تجارت های کوچک و بزرگ برای معرفی محصولات یا خدمات خود از این شیوه بازاریابی استفاده میکنند.  بازاریابی افراد تاثیرگذار یکی از زیرمجموعه های بازاریابی برونگرا است. چرا که در این روش، گفتگو با مشتری از سمت کسب و کار آغاز میشود.

در این روش، کسب و کارها محصولات یا خدمات خود را از طریق افراد مشهور مانند بازیگران، ورزشکاران، سیاست مداران و ... به مخاطبان خود معرفی میکنند. البته امروزه به غیر از افراد مشهور نام برده شده، افراد مشهور دیگری در فضای مجازی به وجود آمده اند که به واسطه مطالب جالب و سرگرم کننده خود مخاطبان زیادی پیدا کرده اند. این دسته از افراد که شهرت و طرفداران زیادی دارند به گروه جدید اینفلوئنسرها تبدیل شده اند.

معمولا کسب و کارها با پرداخت هزینه، درصدی از فروش، تبلیغ متقابل و یا ارائه رایگان محصولات و خدمات خود به این افراد از آنها میخواهند که در شبکه های اجتماعی خود، در مورد مزایای استفاده از محصولات آنها تبلیغ کنند.

بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)

بازاریابی موبایلی یکی دیگر از انواع بازاریابی دیجیتال است. در این شیوه مخاطبان انواع موبایل اعم از تلفن همراه هوشمند، تبلت و ... هدف قرار میگیرند. طراحی سایت های ریسپانسیو و مناسب موبایل، ارسال ایمیل، SMS، MMS، شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های موبایلی از انواع روش هایی هستند که در این شیوه مورد استفاده قرار میگیرند.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

بازاریابی ایمیلی یکی از شایع ترین و در واقع ارزان ترین روش های بازاریابی دیجیتال است. در این روش با ایجاد یک صفحه فرود مناسب و ارسال ایمیل به صورت هدفمند و در بازه های زمانی مناسب میتوانید مشتریان بالقوه بیشتری را برای خود نگه دارید. از این شیوه میتوانید برای معرفی برند خود به مشتریان، اطلاع رسانی از جدیدترین محصولات خود به مشتریان، اطلاع رسانی از تخفیف ها و جشنواره های خود و ... استفاده کنید.

البته توجه داشته باشید که هیچگاه مزاحم حریم شخصی افراد نشوید چرا که هیچ کاربری این رفتار را نمی پسندد. همیشه سعی کنید که ایمیل های خود را برای کاربرانی که در سایت شما ثبت نام کرده اند و تمایل خود را برای ارسال خبرنامه ابراز داشته اند، ارسال کنید. ایمیل های خود را به صورت کاملا هدفمند و در بازه های زمانی مشخص ارسال کنید و روزانه و با بهانه های مختلف مزاحم حریم شخصی افراد نشوید.

بازاریابی چریکی (Guerrilla Marketing)

بازاریابی دیجیتالی که برای کسب و کارهای نوپا و کوچک در نظر گرفته شده است، بازاریابی چریکی است.  کسب و کارهای نوپا که نمیتوانند از پس هزینه های سنگین تبلیغات در فضای اینترنتی و یا حتی فضای سنتی بر بیایند، میتوانند از این روش استفاده کنند. در این شیوه سعی بر این است که با کمترین هزینه، بهترین و بالاترین نتیجه حاصل شود.

یک کسب و کار کوچک و نوپا هیچگاه در ابتدا نمیتواند با رقبای خود مقابله کند، پس بهتر است بجای هدر دادن هزینه های سنگین با ایده های قوی و جذاب، خود را بالا بکشد و با استفاده از ابزارهای ارزان و استراتژی درست بیشترین بازدهی را دریافت کند.

برای یک کسب و کار نوپا هزینه جذب مشتریان جدید خیلی بیشتر از هزینه نگهداری مشتریان قدیمی است. بازاریابی چریکی هم برهمین اصل تاکید دارد، که اگر مشتریانی پیدا کردید سعی کنید رضایت آنها را جلب کنید و فروش خود را به آنها بیشتر و بیشتر کنید. نتیجه اینکار این است که اگر مشتریان از محصولات یا خدمات شما رضایت داشته باشند و از روند کلی کار شما راضی باشند، کسب و کار فیزیکی و  یا آنلاین شما را به صورت رایگان به دیگران معرفی میکنند و به نوعی برای شما بازاریابی میکنند.

بازاریابی ویروسی (Viral Markreting)

امروزه بازاریابی ویروسی را میتوان یکی از انواع بازاریابی دیجیتال دانست. بازاریابی ویروسی در واقع شباهت زیادی به بازاریابی چریکی دارد و از زمان های گذشته وجود دارد. این نوع از بازاریابی با نام هایی چون بازاریابی دهان به دهان، بازاریابی همهمه ای و یا بازاریابی شبکه ای هم شناخته میشود.

در بازاریابی ویروسی به یک مدیر بازاریابی و یا مشاور خلاق و حرفه ای نیاز است تا بتوان بهترین بازده را از این نوع بازاریابی دریافت کرد. بازاریاب در این روش پیام، شعار و یا نام برند را به صورت یک ویروس در شبکه های اجتماعی پر مخاطب به منظور افزایش آگاهی مردم نسبت به برند  و یا کسب و  کار مورد نظر منتشر میکند.معمولا عمر کمپین های ویروسی طولانی نیست و نهایتا یک ماهه هستند. اما اگر پیام شما به اندازه کافی خلاق و جذاب باشد در همین مدت کوتاه هم به موفقیت بزرگی دست پیدا میکنید.

بازاریابی پیامکی یا تبلیغات پیامکی (SMS Advertising)

بازاریابی پیامکی که زیرمجموعه ای از بازاریابی دیجیتال است به دلیل استفاده طیف گسترده ای از کاربران از تلفن همراه جذاب شده است. امروزه و با افزایش حجم پیامک های تبلیغاتی ای که برای افراد فرستاده میشود. شیوه اجرای این نوع تبلیغ اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. در تبلیغات پیامکی مهم تر از هر چیزی این است که به مخاطب احترام گذاشته شود و به زمان ارسال و حتی شیوه تعامل با مخاطب هم توجه شود. ارسال پیام های غیر مرتبط و بی موقع میتواند اعتماد مشتری را ازبین ببرد و در واقع اثرات سوء دارد.

استراتژی محتوا (Content Strategy)

استراتژی محتوا با مشخص کردن چشم انداز کلی در مورد چرایی، چگونگی و زمان انتشار محتوا اطلاعاتی به شما می‌دهد. استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا علاوه بر شباهت های زیادی که با یکدیگر دارند، تفاوت هایی نیز دارند. شاید مهم‌ترین تفاوت شان این باشد که استراتژی محتوا به بازاریابی محتوا جهت می‌دهد و بایدها و نبایدهای عملکرد آن را مشخص می‌کند و بازاریابی محتوا بر تکنیک‌ها و شیوه های اجرای استراتژی محتوا تمرکز می‌کند. پژوهش بر روی مخاطب و شیوه عملکرد او در تعیین استراتژی محتوا تاثیر زیادی دارد. تعیین معیارهای موفقیت بازاریابی محتوا از دیگرعوامل تاثیرگذار در استراتژی محتوا است.

تبلیغات بنری (Banner Advertising)

سایت های زیادی وجود دارند که بخشی از فضای خود را به تبلیغات بنری اختصاص داده اند. مخاطب با کلیک بر روی این تبلیغات به سایت تبلیغ دهنده منتقل میشود و میتواند اطلاعات کاملتری را در خصوص موضوع تبلیغ دریافت کند. این شیوه تبلیغات در گذشته طرفداران زیادی داشت، اما اخیرا خیلی پر رونق نیست و کسب و کارهای کمتری از این شیوه برای تبلیغات خود استفاده میکنند. توجه داشته باشید که رسانه ای که شما برای تبلیغات از آن استفاده میکنید و میزان ارتباط آن با زمینه کاری شما، در دستیابی به موفقیت بسیار تاثیرگذار است. هر چه تعداد افرادی که از بنر تبلیغاتی شما بازدید میکنند بیشتر باشد، میزان اثرگذاری تبلیغ نیز افزایش می یابد.

بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

این شیوه از بازاریابی از همکاری کسب و کارهای کوچک با یکدیگر به وجود می آید و در آن بر میزان عملکرد تمرکز میشود. به هر کسب و کاری که شما را به دیگران معرفی نماید و این معرفی منجر به فروش شود، مبلغی به عنوان پورسانت میدهید تا به این ترتیب میزان فروش خود را افزایش دهید.

تولید محتوا

تولید محتوا به معنی ایجاد محتوای متنی، صوتی و یا تصویری با ارزش و انتشار آن در کانال های مختلف ارتباطی است. اینکار به منظور برقراری ارتباط با مشتری، معرفی برند و یا فروش محصولات صورت میگیرد. با تولید محتوای هدفمند میتوان به اهداف کلان بازاریابی یک تجارت دست یافت. هر چه محتوای تولیدی شما مفید باشد میتواند اعتماد کاربران را جلب کند و سبب موفقیت کسب و کار شما شود. البته در نظر داشته باشید که تولید محتوا به تنهایی کافی نیست و برای اینکه محتوای تولیدی شما دیده شود، باید برای موتورهای جستجو بهینه شود.  بسیاری از کسب و کارها هستند که با تولید محتوای منحصر به فرد و ارزشمند و بهینه سازی و انتشار ان در فضای دیجیتال به موفقیت های بسیاری دست یافته اند.

 
 

چرا دیجیتال مارکتینگ؟

امروزه اگر میخواهید که یک کسب و کار موفق داشته باشید، باید تبلیغات هدفمندی را برای معرفی محصولات و یا خدمات خود بکار گیرید. به عبارت دیگر شما باید با شناسایی دقیق مخاطبان خود و نیاز آنان، خدمات و محصولات خود را در زمان و مکان مناسب به آنها نمایش دهید. برای این منظور میتوانید از خدمات تیلیغاتی ما استفاده کنید. جهت ارتباط با مشاوران ما با شماره 09124889240 تماس حاصل فرمایید.